Alkoholizm – jak wpływa na życie i zdrowie?

Bez kategorii 0 comments

Alkoholizm to poważna choroba, która ma znaczący wpływ na nasze życie. Przyczynia się do powstawania problemów zdrowotnych, znacząco pogarsza też jakość życia. Dlatego tak ważne jest leczenie alkoholizmu, które pozwoli uwolnić się od nałogu.

Wpływ alkoholizmu na organizm

Alkohol ma bardzo negatywny wpływ na układ nerwowy. Im więcej go spożywamy, tym jego oddziaływanie jest silniejsze. Prowadzi między innymi do zaburzenia czynności ruchowych, zaniku odruchów, otępienia, niekiedy do utraty przytomności. Długotrwałe uzależnienie od alkoholu może powodować zaburzenia układu oddechowego lub krążenia, powodując choroby serca i naczyń krwionośnych. U alkoholików zwiększa się też ryzyko powstania choroby nadciśnieniowej.

Alkoholizm powoduje problemy z układem pokarmowym, marskość wątroby oraz zapalenie trzustki. Wystąpić może również polineuropatia alkoholowa, czyli obwodowe uszkodzenie układu nerwowego. Następstwem długotrwałego uzależnienie jest też otępienie alkoholowe, które przejawia się niewydolnością intelektualną. Chory cierpi na zaburzenia pamięci oraz inne problemy neurologiczne, ma również problemy z wykonaniem podstawowych czynności. W skrajnych przypadkach uzależnienie od alkoholu powoduje śmierć.

Alkoholizm a życie rodzinne i zawodowe

Nadmierne spożywanie alkoholu ma znaczny wpływ na życie rodzinne. Pogarszają się relacje alkoholika z bliskimi osobami, które czują się przytłoczone i bezradne. Dzieci alkoholików przejawiają zaburzenia emocjonalne, które zaburzają ich funkcjonowanie i przyczyniają się do różnych problemów w dorosłym życiu. Często pojawiają się konflikty małżeńskie, pełne pretensji i kłótni. Życie rodzinne ulega dezorganizacji, koncentrując się wokół alkoholika.

Alkoholizm negatywnie wpływa też na życie zawodowe. Chory nie jest w stanie wykonywać swoich obowiązków, przez co narastają konflikty w miejscu pracy. Wzmagają one chęć napicia się, co prowadzi do powstania błędnego koła. W konsekwencji choroby alkoholicy bardzo często tracą pracę, przez co utrzymanie rodziny spada na drugiego małżonka. Dlatego warto podjąć leczenie alkoholizmu, które pomoże pokonać uzależnienie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

eight + thirteen =