Alkoholizm w ciąży – jakie mogą być tego skutki?

Picie alkoholu w ciąży jest ciężkim tematem – każdy wie, że nie wolno, ale jednak chyba większość zna kogoś, kto wciąż uważa, że lampka wina w ciąży dobrze robi na anemię, a kieliszek nalewki pomaga rozluźnić. Czy tak jest naprawdę? Jakie skutki może nieść za sobą picie alkoholu w ciąży?

Lampka wina nie zaszkodzi?

Wyznawane przez niektórych przekonanie, że niewielkie ilości alkoholu w ciąży nie szkodzą dziecku, jest absolutnie błędne. Obecnie uważa się, że alkoholizm w ciąży jest szkodliwy w każdej postaci, nawet niewielka ilość alkoholu może dać niepożądane skutki – trudno jest określić dokładnie bezpieczną dopuszczalną jego dawkę, dlatego lepiej zachować całkowitą abstynencję. Nawet wiele z piw „bezalkoholowych” może zawierać mały procent alkoholu.

Czym grozi picie alkoholu w ciąży?

Alkohol wpływa na rozwój mózgu płodu, w związku z czym jego spożywanie jest niebezpieczne w każdym trymestrze ciąży. Łożysko nie chroni przed przedostawaniem się alkoholu do krwioobiegu dziecka, gdzie może występować w takim samym stężeniu, jak w krwi matki – przy czym dziecko pozbywa się go dwukrotnie dłużej. Alkohol może powodować m.in. poronienia czy porody przedwczesne, opóźnienie wzrostu płodu czy małogłowie. Dziecko może również urodzić się z objawami głodu alkoholowego. Najbardziej znanym skutkiem alkoholizmu w ciąży jest jednak FAS.

Czym jest FAS?

FAS to inaczej płodowy zespół alkoholowy. Jest to schorzenie nieuleczalne i dające objawy przez całe życie dziecka. Warto wspomnieć, że nie musi być ono jednak widoczne od razu po narodzinach – dlatego nie należy ufać wszelkim historiom o kobietach, które piły alkohol i urodziły pozornie zdrowe dzieci. Objawy FAS mogą dać o sobie znać dopiero w wieku szkolnym, a nawet w dorosłości. FAS zwykle nie objawia się w sposób fizyczny, dziecko cierpiące na ten zespół wygląda zupełnie normalnie. Wśród symptomów choroby można wyróżnić m.in. problemy z nauką i koncentracją, a także z zachowaniem, np. nadpobudliwość. Picie przez matkę alkoholu w ciąży może również powodować uzależnienie od alkoholu dziecka w przyszłości.

Picie alkoholu w ciąży jest, wbrew pozorom, bardzo powszechnym problemem, a jak widzimy – może nieść za sobą tragiczne skutki. Warto nie odwracać głowy, gdy widzimy pijącą ciężarną, lecz szerzyć wiedzę na temat szkodliwości alkoholu w ciąży.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 + fifteen =