Ciężki powrót do trzeźwości kobiety pijącej

Alkoholizm w pewnym sensie jest widziany jako domena mężczyzn. W końcu “klasyczny” obraz alkoholika to właśnie mężczyzna, który stoczył się na dno. Alkoholizm jednak dotyka także wielu kobiet, jednak ich uzależnienie różni się często od tego, jak wygląda to u mężczyzn.

leczenie alkoholizmu

Kobiety pijące

Liczba kobiet, które są alkoholiczkami, jest mniejsza niż liczba uzależnionych mężczyzn, jednak są to różnice na poziomie kilku punktów procentowych. Kobiety częściej piją w ukryciu i sięgają po mniejsze dawki alkoholu od mężczyzn, ponieważ szybciej się upijają, a dodatkowo w społeczeństwie panuje przekonanie, że spożywanie alkoholu przez kobietę “nie przystoi”.

Powrót do trzeźwości kobiety pijącej

Powrót do trzeźwości zarówno u mężczyzny, jak i kobiety, jest bardzo ciężki. Alkoholizm jest bowiem nie tylko uzależnieniem fizycznym, ale też psychicznym, z którym bardzo ciężko się walczy. Powrót do trzeźwości jest oczywiście możliwy, ale nie można tego zrobić we własnym zakresie. Kobiety bywają bardziej skryte i nie chcą z nikim rozmawiać o swoim problemie, przez co często podejmują terapię dużo później od mężczyzn. Zresztą większość mężczyzn, którzy podejmują terapię, robią to tylko za sprawą swoich żon. Kobietom bardzo często brakuje takiego poparcia ze strony męża czy rodziny.

Powrót do trzeźwości u kobiety może być motywowany na przykład chęcią zaopiekowania się swoimi dziećmi, które bardzo często są przez chorobę matki zaniedbane. Nie zawsze jednak jest to wystarczająca motywacja, bo wielu kobietom wydaje się, że mimo wszystko doskonale zajmują się swoimi dziećmi.

Warto także zauważyć, że wiele kobiet zaczyna sięgać po alkohol dopiero wtedy, kiedy wchodzą w związek z alkoholikiem. W takiej sytuacji nie mogą liczyć na żadne wsparcie, a ta sytuacja nierzadko jeszcze bardziej pogrąża je w uzależnieniu od alkoholu.