Czy alkoholizm jest genetyczny?

Alkoholizm 0 comments

Współczesne czasy sprzyjają nałogom. Jedne z nich są mniej groźne, inne bardziej. Najbardziej lekceważonym uzależnieniem jest alkoholizm. Uzależnienie od alkoholu to jedna z bardziej poważnych chorób. Jest to dolegliwość na całe życie. Nie da się wyleczyć tego uzależnienia. Można co najwyżej uśpić alkoholizm. Coraz częściej przeprowadzane są badania dowodzące, że alkoholizm jest chorobą dziedziczną.

Czy można dziedziczyć alkoholizm?

Żeby dowiedzieć się czy alkoholizm jest genetyczny, naukowcy musieli przeprowadzić szereg badań. Z przeprowadzonych badań jasno wynika, że ryzyko wystąpienia alkoholizmu zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn jest determinowane genetycznie. Ryzyko takie wynosi 50-60%. To bardzo dużo. Można więc powiedzieć, że dziedziczenie alkoholizmu jest w pewnym stopniu możliwe.

Na podstawie badań można stwierdzić, że alkoholizm może być uwarunkowany genetycznie. Jednak nie jest to choroba wrodzona. Oznacza to, że w przypadku dzieci alkoholików występuje większe ryzyko pojawienia się tej choroby, jednak nie jest ona pewna.

Potomstwo alkoholików posiada syndrom DDA, czyli Dorosłych Dzieci Alkoholików. Syndrom ten zwiększa ryzyko wystąpienia uzależnienia od alkoholu. Nie oznacza to jednak, że każde dziecko alkoholika będzie uzależnione od alkoholu. Potomstwo osób uzależnionych ma jednak problem z niską samooceną oraz zaufaniem. Objawy te mogą przyczynić się do rozwoju uzależnienia.

Jak radzić sobie z uzależnieniem rodzica?

Wiele osób dotkniętych syndromem DDA boryka się z problemami natury psychologicznej. Postrzegają inaczej świat, mają problem z wyrażaniem emocji czy zaufaniem. Dlatego powstały specjalne terapie dla ludzi objętych tym syndromem. Na specjalnych spotkaniach osoby z DDA mogą spotkać się ze sobą i wymienić swoimi doświadczeniami i problemami. Terapia grupowa dla osób z syndromem DDA jest doskonałym rozwiązaniem dla nich.

Wiele dzieci alkoholików boi się, że w przyszłości podzielą los swoich rodziców. Dlatego spotkanie się z innymi osobami cierpiącymi na dokładnie takie same objawy, może ułatwić im życie. Spotykając się z kilkoma osobami o podobnych doświadczeniach, osoby z DDA zaczynają akceptować siebie. Rozumieją, że inni mają bardzo podobny problem. Zwierzenia w grupach sprawiają, że osoby takie zaczynają stopniowo otwierać się na świat.

Choroba alkoholowa to jedno z najbardziej powszechnych uzależnień. Jest ono jednak bardzo bagatelizowane. Ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, jak groźna jest choroba alkoholowa. Osoba uzależniona niszczy życie nie tylko swoim obecnym bliskim. Alkoholizm sprawia, że potomstwo osoby uzależnionej będzie musiało zmierzyć się z większym ryzykiem wystąpienia takiej choroby również u siebie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

fourteen − five =