Czy terapia alkoholowa jest skuteczna?

Alkoholizm 0 comments

Alkoholizm, choć wciąż bagatelizowany, jest poważnym problemem nie tylko społecznym, ale również zdrowotnym dla wielu Polaków. Alkoholizm ma wpływ praktycznie na każdą dziedzinę życia, począwszy od zdrowia fizycznego i psychicznego, przez zaburzenia somatyczne, na problemach społecznych skończywszy. Jedną z dróg wyjścia z alkoholizmu jest terapia alkoholowa. Czy to skuteczna metoda?

Czym jest terapia alkoholowa?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, bo wszystko zależy od osoby, której dotknął problem alkoholizmu. Każda terapia jest układana indywidualnie, bo czym innym jest alkoholizm u różnych osób. Dlatego właśnie terapia powinna być odpowiednio ułożona przez terapeutów pod konkretnego człowieka. Celem terapii alkoholowej jest uświadomienie alkoholikowi, że jest uzależniony, pokazanie, na czym polega jego uzależnienie, ustalenie, co do niego prowadzi, a także wskazanie skutków choroby alkoholowej.

Droga do trzeźwości

Dobrze zaplanowana terapia alkoholowa pomoże złagodzić skutki detoksu, czyli odtrucia organizmu chorego z wszelkich substancji psychoaktywnych. Samo odtrucie odbywa się pod okiem lekarzy i pozwala uzyskać stan fizycznej trzeźwości. Następnie osoba uzależniona od alkoholu musi sobie uświadomić, że ma problem, a także jak duży jest to problem.

W grupie raźniej

Terapie alkoholowe prowadzone przez prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu odbywają się w systemie indywidualnym i grupowym. Kontakt z innymi chorymi pozwala na dostrzeżenie skali problemu. Na terapii uczy się tego asertywności, czyli tego co robić w sytuacji, gdy inne osoby namawiają do picia alkoholu oraz tego, co robić gdy podczas życiowego kryzysu pokusa sięgnięcia po kolejną butelkę może być bardzo silna.

Czas terapii alkoholowej

Terapia alkoholowa to wejście na nową, pełną trzeźwości drogę, która nie jest usłana różami. Podstawowy czas terapii wynosi od kilkunastu miesięcy do dwóch lat. Czas samej terapii może być jednak różny, a niektórzy uczestniczą w spotkaniach AA przez całe swoje życie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

14 − 13 =