Decyzja o odejściu od alkoholika. Kiedy podjąć?

Bez kategorii 0 comments

Choroba alkoholowa negatywnie odbija się nie tylko na życiu uzależnionego, ale jego najbliższych. Związek z osobą uzależnioną jest bardzo trudny – walcząc z nałogiem partnera, kobiety bardzo często biorą na siebie ogromny wysiłek wyciągania go z kolejnych tarapatów i ratowania całej rodziny. Często odbywa się to ogromnym kosztem. W końcu pojawia się myśl, że być może powinnaś zakończyć związek.

Czym jest współuzależnienie?

Terminem „współuzależnienie” określa się patologiczną adaptację partnera do życia z osobą uzależnioną. Osoba współuzależniona, zamiast zatroszczyć się o siebie i swoje potrzeby, całe życie dostosowuje do rytmu, jaki wyznacza nałóg. Na pierwszy rzut oka może wydawać się ponadprzeciętnie silna – w praktyce jednak stopniowo traci zdolność oceny sytuacji i pozwala się krzywdzić. Z tego powodu wiele kobiet latami żyje w związkach z alkoholikami, nawet jeśli Ci w ewidentny sposób je krzywdzą. Uzależnienie emocjonalne sprawia, że bardzo trudno jest odejść.

Kiedy należy zakończyć związek z osobą uzależnioną?

Sam fakt, że Twój partner nadużywa alkoholu, nie musi jeszcze oznaczać, że powinniście się rozstać. Aby jednak nie cierpiała cała rodzina, konieczne jest, by podjął terapię. Musi mieć naprawdę silną wolę, by zerwać z nałogiem. Samodzielna walka będzie bardzo trudna, o wiele lepiej zdać się na wsparcie terapeutów. Sytuacja jest o wiele gorsza, gdy uzależniony nie widzi problemu w swoim piciu i nie chce podjąć terapii. Z taką osobą bardzo trudno jest budować związek czy tworzyć rodzinę.

Bezwzględnie powinnaś odejść, gdy życie z alkoholikiem zagraża Tobie, dzieciom lub innym członkom rodziny. Nie chodzi nawet o rozwód czy wejście od razu w relację z inną osobą. Przede wszystkim musisz chronić siebie i dzieci. Mieszkając z alkoholikiem, który stosuje wobec was przemoc (fizyczną i psychiczną), wywołuje awantury, czy pozbawia Cię środków do życia narażasz na poważne niebezpieczeństwo siebie i swoich najbliższych. W takiej sytuacji powinnaś jak najszybciej odseparować siebie i bliskich od alkoholika.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

two × 4 =