Jak rozpoznać alkoholika? Cechy wyglądu osoby uzależnionej

Bez kategorii 0 comments

Choroba alkoholowa niesie za sobą wiele konsekwencji w różnych sferach życia. Nałóg powoduje liczne, negatywne zmiany nie tylko w zakresie zdrowia, psychiki, funkcjonowania społecznego, ale również wyglądu fizycznego. Jak rozpoznać alkoholika?

Uzależnienie od alkoholu można zauważyć na podstawie zmian zachodzących w obrębie twarzy. Nadużywanie tej substancji powoduje m.in. znaczne pogorszenie kondycji skóry. Alkohol w ogromnym stopniu minimalizuje ilość produkowanego w organizmie kolagenu, przyspieszając tym samym procesy starzenia się i tworzenia głębokich zmarszczek. Skóra szybko traci swą jędrność i gorzej wchłaniania składniki odżywcze.

Nierzadkim rezultatem nadużywania trunków jest odwodnienie organizmu oraz niedobór witamin i minerałów. Wskutek tego oczy stają się podkrążone, a twarz sucha i sprawiająca wrażenie nieustannie zmęczonej. Choroba alkoholowa powoduje też szarzenie i matowienie cery oraz pojawianie się rozmaitych zmian w postaci np. wysypki czy stanów zapalnych. W efekcie takiego wyniszczania alkoholik często uznawany jest przez innych za osobę znacznie starszą niż wskazuje jego metryka.

Bardzo charakterystycznym objawem nałogu jest też czerwony kolor skóry. Uzależnienie od alkoholu i regularne picie napojów wyskokowych poszerza naczynia krwionośne, przez co policzki czy nos są często zaczerwienione. Popękane naczynka (pajączki), rumień, spuchnięte powieki, sińce pod oczami, nadmierna ilość zmarszczek – to typowe cechy twarzy, na podstawie których można rozpoznać alkoholika.

Choroba alkoholowa daje jednak więcej oznak. Symptomy nie muszą obejmować jedynie twarzy, ale mogą dotyczyć wyglądu całego ciała. Negatywne zmiany zachodzą nie tylko w łuszczącej się, wysuszonej skórze – silnemu osłabieniu ulegają również paznokcie i włosy. Alkoholik w pewnym momencie może też znacznie chudnąć przez coraz wolniejszą syntezę białek. Dosyć powszechnym objawem u osób zmagających się z nałogiem jest również próchnica. Uzależnienie od alkoholu można więc zauważyć po problemach z uzębieniem.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 × three =