Jak rozpoznać alkoholika? Pierwszy symptomy

Alkoholizm 0 comments

Choroba alkoholowa dotyczy coraz większej liczby osób. Jak sprawdzić, czy nie znajdujemy się w grupie ryzyka albo czy bliska osoba nie cierpi na alkoholizm?

Alkoholizm- zachowania ostrzegawcze oraz pierwsze objawy

Zanim można mówić o pełnym zachorowaniu na chorobę alkoholową pojawiają się liczne wstępne oznaki alkoholizmu. Teoretycznie są one niegroźne jednak częstość oraz długi okres ich występowania prowadzi do rozwinięcia pełnej choroby. Uwagę należy zwrócić na:

-regularne wypijanie alkoholu, minimum dwóch piw, dwóch lampek wina
albo 50 gramów wódki,
-sytuacje podczas których osoba jednorazowo wypija ponad 100
gramów alkoholu etylowego,
-poszukiwanie okazji do spożycia alkoholu,
-picie alkoholu w celu złagodzenia objawów wcześniejszego picia ,
-pojawiające się trudności w przypomnieniu sobie wydarzeń, które miały
miejsce bezpośrednio spożywaniu alkoholu
-zachowania ryzykowne tj. prowadzenie samochodu pod wpływem
alkoholu.

Pierwsze objawy uzależnienia od alkoholu związane są głównie ze sferą psychiczną. U osoby uzależnionej pojawiają się częste wahania nastroju, zwiększona drażliwość oraz skłonność do wybuchowych reakcji. Dodatkowo po pewnym czasie pojawiają się problemy z pamięcią oraz koncentracją uwagi. W dalszej kolejności pojawiają się objawy fizyczne tj. nadciśnienie, potliwość, drżenie mięśni itp.

Leczenie alkoholizmu

Rozpoznanie choroby alkoholowej może być postawione przez lekarza psychiatrę lub psychologa. Diagnoza stawiana jest na podstawie obserwowanych objawów. Po rozpoznaniu jak najszybciej należy podjąć leczenie. Obok leczenia farmakologicznego ważne jest również terapia alkoholowa. Terapia może mieć formę grupową lub indywidualną.

Podczas terapii osoba zapoznaje się ze skutkami choroby, jej objawami oraz ma na celu uświadomienie sobie, że sama doświadcza problemów z alkoholem. W późniejszych etapach terapii chory uczy się zachowań, które pomogą utrzymać abstynencję. Zostaje również wyczulony na dostrzeganie symptomów, które mogą prowadzić do powrotu do alkoholizmu, tak aby mógł szybko zwrócić się do specjalistów o pomoc.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

seventeen + 11 =