Jak uzależnienie rodzica wpływa na dziecko?

Emocje a alkohol 0 comments

Uzależnienie od alkoholu stanowi dość powszechny problem w naszym kraju. Niesie on bardzo przykre konsekwencje zarówno dla osób uzależnionych, jak i ich bliskich. Nie jest żadną tajemnicą, że wychowywanie się w rodzinie, w której występuje problem z alkoholem, może mieć ogromny wpływ na kształtowanie psychiki dziecka. Choroba alkoholowa choćby jednego z rodziców bardzo negatywnie odbija się na późniejszym funkcjonowaniu dziecka w dorosłym życiu. Warto zatem uświadomić sobie jak uzależnienie rodzica wpływa na dziecko.

Jaki wpływ na psychikę dziecka ma uzależnienie rodzica?

Alkoholizm nawet jednego z rodziców niemalże w każdym przypadku oddziałuje negatywnie na psychikę dziecka oraz jego zachowania w jego dorosłym już życiu. To, jak duży wpływ na zachowanie dziecka ma uzależnienie rodzica, zależy od problemów, które pojawiają się w domu na skutek choroby alkoholowej. Często uzależnieniu od alkoholu towarzyszą problemy takie jak agresja ze strony rodzica i przemoc domowa. Im bardziej nasilony jest problem alkoholowy, tym poważniejsze konsekwencje niesie to ze sobą w przypadku rozwoju psychiki dziecka.

Jakie zachowania dziecka mogą się kształtować w przypadku uzależnienia rodzica?

Wychowywanie się w rodzinie, w której występuje problem z uzależnieniem od alkoholu powoduje kształtowanie się wielu patologicznych zachowań u dziecka. W zależności od stopnia nasilenia problemu zachowania te mogą być różne, jednak bez wątpienia można zaliczyć do nich: większą skłonność do nałogów, skłonności do agresji wobec innych osób, brak poczucia własnej wartości, problem z okazywaniem uczuć oraz potrzebę aprobaty ze strony innych ludzi.

Gdzie leczyć uzależnienie od alkoholu?

W Polsce istnieje wiele placówek, które zajmują się leczeniem uzależnienia od alkoholu. Jednym z miast, które specjalizują się w leczeniu alkoholizmu jest Rzeszów. Znajduje się tam wiele klinik, które mogą okazać się ratunkiem dla osób uzależnionych. Jeśli kogokolwiek interesuje terapia uzależnień Rzeszów może okazać się idealnym miejscem do rozpoczęcia poszukiwań. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie: https://alkoholizm.org.pl/leczenie-alkoholizmu-rzeszow-i-okolice/

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

17 − twelve =