Nawrót choroby alkoholowej – co robić?

Alkoholizm 0 comments

Jest pewna, przewlekła choroba, która może dotknąć osobę w każdym wieku, zarówno kobietę, jak i mężczyznę. To alkoholizm. W walce z tym uzależnieniem potrzebne jest wsparcie rodziny, dużo silnej woli oraz odpowiednia terapia. Niestety, wielokrotnie zdarza się, że po latach abstynencji głód jest tak potężny, że następuje nawrót choroby alkoholowej. Co wtedy robić?

Objawy i fazy nawrotu choroby alkoholowej

Chory ponownie sięgnie po wódkę, jeżeli pojawią się wewnętrzne i zewnętrzne wyzwalacze. Ale co ciekawe, nie chodzi tylko o stres, złość, samotność czy smutek. Przyczyną okazuje się także ekscytacja czy duża pewność siebie. I ludzie, z którymi często spożywało się trunki oraz same miejsca jednoznacznie kojarzące się z alkoholem.

Pacjenci zaczynają więc doświadczać takich objawów, jak: drżenie ciała, potliwość, bezsenność, zmęczenie, bóle głowy, zachwiania apetytu. Śni im się wódka. Są rozdrażnieni, przygnębieni. Zaprzeczają, że powtórnie mają problem z piciem, mimo że szukają okazji do sięgnięcia po kieliszek. Zrywają kontakty z innymi uzależnionymi, izolują się od bliskich.

Nawrót choroby alkoholowej podzielony jest na kilka faz: zaprzeczanie, unikanie (zwane inaczej zachowaniem obronnym), kryzys, dezorientacja, depresja, utrata kontroli oraz uświadomienie braku kontroli.

Pełnoobjawowy nawrót

Do nawrotu może dojść nawet po wypiciu małej dawki alkoholu. Wystarczy jeden kieliszek, który rozpocznie efekt domina. Później chory będzie miał chęć na więcej i ponownie wpadnie w alkoholizm.
Jednocześnie będzie mieć poczucie winy. Pojawią się wyrzuty sumienia.

Zdarza się, że to wszystko może doprowadzić do efektu załamania abstynencji, a na koniec do pełnoobjawowego nawrotu. Wówczas bardzo trudno jest wyjść z ciągu picia. Chory będzie uważał, że i tak już nie ma dla niego ratunku, więc kolejny piwo nie zrobić różnicy.

Co robić, aby poradzić sobie z nawrotem choroby?

Warto udać się po pomoc do doświadczonego terapeuty, dla którego choroba, jaką jest alkoholizm, nie ma żadnych tajemnic. Dokona on analizy stylu życia człowieka uzależnionego. Nada mu odpowiedni koloryt, nadzieję na lepsze jutro. Wtedy jest szansa, że nawrót choroby alkoholowej, w wyniku ciężkiej pracy i ułożonego planu działania, da się pokonać.

Dlatego należy koniecznie poszukiwać pozytywnych wzmocnień i nowych pasji, które spowodują, że złe emocje pójdą w zapomnienie. Jednocześnie warto uczyć się unikania sytuacji wysokiego ryzyka, a więc odmawiania uczestnictwa w bardzo zakrapianych imprezach, gdzie alkohol leje się strumieniami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 × 3 =