Ośrodek leczenia uzależnień – pierwsze kroki w terapii

Alkoholizm 0 comments

Osoby uzależnione muszą zdawać sobie sprawę ze swojego problemu. Niestety przymusowe odbycie terapii nie daje dobrych efektów, ponieważ jest to leczenie wbrew woli pacjenta.

Pobyt w ośrodku

Kluczowym momentem jest terapia alkoholowa w ośrodku leczenia uzależnień. Leczenie alkoholizmu jest niezwykle problematyczne. Osoby uzależnione od alkoholu nie mogą również natychmiast całkowicie odstawić substancji, ponieważ dostaną delirium. Muszą to robić pod kontrolą lekarza, który dobierze odpowiednie leki. Ich celem będzie zminimalizowanie objawów odstawiennych. Osoba uzależniona mocno cierpi po odstawieniu danej substancji, dlatego bardzo łatwo wyprowadzić ją z równowagi. Ośrodek leczenia uzależnień pomaga takiej osobie zrozumieć dokładnie problem oraz mechanizm uzależnienia. W ten sposób się dowie, jak może walczyć z alkoholizmem w skuteczny sposób. Oczywiście zawsze istnieją tak zwane wyzwalacze, które powodują, że u osoby chorej nagle pojawia się niezwykle mocna ochota na spożycie substancji, od której jest uzależniona. Dlatego w czasie terapii bardzo ważna jest zmiana otoczenia oraz przyzwyczajeń.

Psychoterapia

W czasie leczenia bardzo ważną rolę odgrywa psychoterapia. Powinna być przeprowadzona w odpowiednio przygotowanych poradniach leczenia odwykowego. Pierwszy etap psychoterapii trwa nie dłużej niż 6 miesięcy. Warto pamiętać, że w ośrodkach leczenia uzależnień rodziny alkoholika również mogą otrzymać pomoc. Terapia współuzależnień jest kluczowa, ponieważ to często oportunistyczna postawa drugiej osoby powoduje, że alkoholizm rozwija się bez przeszkód. Dostępne są również tak zwane dzienne oddziały leczenia alkoholizmu. Zajęcia w takich placówkach odbywają się zazwyczaj 5 razy w tygodniu o indywidualnie ustalonych godzinach. Jednak taka forma terapii nie jest dobra dla każdego, ponieważ niektóre placówki są mocno oddalone i dojazd do nich jest dla części osób dużym problemem. Pacjentów, których życie jest zagrożone, kieruje się na oddziały leczenia zespołu abstynencyjnego. Są oni przyjmowani bez żadnej kolejki.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 × 3 =