Oznaki uzależnienia od alkoholu, które powinny wzbudzić Twoją czujność

Bez kategorii 0 comments

Uzależnienie od alkoholu, jak każdy nałóg, rujnuje nie tylko chorego, ale całą rodzinę. Życie z alkoholikiem to ciągły strach, niepewność oraz ratowanie z opresji pijącej osoby. Jest to uzależnienie, które alkoholik może umiejętnie ukrywać przez bardzo długi czas. Jakie objawy powinny wzbudzić czujność rodziny?

Nie jestem alkoholikiem!

Osobom, które w swoim otoczeniu nie miały osób uzależnionych bardzo często wydaje się, że alkoholik jest brudny, głodny, zaniedbany. Nie uświadamiamy sobie, że alkoholik może być ojcem, który pracuje, czy matką, która wychowuje dzieci. Uzależnienie od alkoholu może dopaść każdego. Jest to choroba podstępna, która przez długi czas może rozwijać się w ukryciu, dzięki umiejętnemu postępowaniu alkoholika.

Oszustwa, kłamstwa to codzienność alkoholika. Jest on gotowy zrobić wszystko, by tylko móc się napić. Oznaki alkoholizmu w pierwszej fazie choroby są bardzo subtelne i rodzina nie od razu jest w stanie je zauważyć.

Objawy alkoholizmu

Uzależnienie od alkoholu nie pojawia się z dnia na dzień. Jest to proces, który rozwija się w ukryciu, a jego symptom są mało zauważalne. Pierwsze objawy alkoholizmu są przede wszystkim psychiczne.

Alkoholik jest drażliwy, jego stan emocjonalny jest bardzo rozchwiany. Z euforii potrafi wpaść w złość, czy smutek. Wybuchowy charakter bardzo mocno potrafi dać się rodzinie we znaki, która nigdy nie wie, czego może spodziewać się po alkoholiku.

Oznaki alkoholizmu pojawiają się nie tylko w życiu domowym, ale również zawodowym. Kłopoty z koncentracją, zaburzenia pamięci mogą utrudniać racjonalne podejmowanie decyzji i prawidłowe wykonywanie zadań. Osoba uzależniona przestaje być odpowiedzialna.

Fizyczne oznaki alkoholizmu pojawiają się później. Ich powodem jest głód abstynencki, który występuje zawsze, gdy alkoholik się nie napije. Jednym z najpopularniejszych i najłatwiejszych do zauważenia objawów jest drżenie mięśni. Pojawiają się również nudności, wymioty, czy tachykardia. W takiej sytuacji leczenie alkoholizmu musi rozpocząć się od farmakologicznego usunięcia skutków picia alkoholu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

8 + 12 =