Zalecenia dla trzeźwiejących alkoholików

Alkoholizm 0 comments

Osoby, które z sukcesem zakończyły terapię alkoholową, bynajmniej nie mogą czuć się wolne. Alkoholikiem nie przestaje się być i walka z nałogiem trwa tak naprawdę przez całe życie, choć na szczęście nie zawsze jest taka trudna jak w czasie właściwej terapii. Nie można być byłym alkoholikiem, co najwyżej trzeźwym i trzeba stale się pilnować, by nałóg nie wrócił. Może to stać się pod wpływem różnych czynników, co ważne, nie tylko krótki czas po zakończeniu terapii. Ryzyko takie istnieje już do końca życia.

Najważniejsze zalecenia dla trzeźwiejących alkoholików

Wytrwanie w trzeźwości zależy od wielu przyczyn, ważne jest między innymi to, czy alkoholik jest silnie zmotywowany, by już nigdy nie wracać do nałogu. Duża rola spoczywa też na terapeucie, który musi pomóc swemu pacjentowi wypracować solidne podwaliny życia w trzeźwości. Jednak nawet w takich sytuacjach niepijący alkoholik musi stale na siebie uważać.

Przede wszystkim, nie powinno się w ogóle pić alkoholu. Niektórym osobom wydaje się, że, wzmocnione terapią i posiadające już wiedzę o tym, jakie są mechanizmy nałogu, mogą to kontrolować, nic więc nie stanie się, gdy od czasu do czasu sięgną po lampkę wina czy piwo. Tak naprawdę rady dla niepijących alkoholików przedstawiane przez specjalistów obejmują zasadę, by wystrzegać się alkoholu w każdej postaci. Można bowiem znów poczuć ukojenie, jakie on daje i stwierdzić, że ten stan bardzo odpowiada. Niektórzy, świadomi tego, trzeźwi alkoholicy unikają alkoholu nawet w słodyczach i na pewno jest to rozsądne podejście. Lepiej dmuchać na zimne, niż wracać do nałogu.

Warto zmienić nawyki, a nawet otoczenie

W niektórych środowiskach trudno jest wytrwać w trzeźwości. Problem z tym może mieć na przykład barman czy osoba, która do tej pory stale imprezowała, oczywiście z towarzyszeniem alkoholu. Warto wystrzegać się wszelkich sytuacji, które mogą prowadzić do sięgania po napoje procentowe, by uzależnienie od alkoholu nie wróciło. Jeśli nawet ma to oznaczać tak radykalne kroki, jak zmiana pracy, na pewno warto się na to zdecydować.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

eight + 7 =