„Złap mnie jeśli potrafisz”. Kobiety piją w ukryciu!

Alkoholizm wśród kobiet jest często pomijany. O alkoholizmie zazwyczaj mówi się w kontekście mężczyzn. Faktycznie – panowie są częściej uzależnieni od kobiet, ale różnice nie są naprawdę ogromne. Alkoholizm u kobiet ciężej jednak zauważyć, bo bardzo często piją one w ukryciu.

Dlaczego kobiety sięgają po alkohol?

kobiecy alkoholizmMechanizm uzależnienia jest u mężczyzn i kobiet lekko odmienny. Kobiety częściej sięgają po mniejsze dawki alkoholu, a ich pobudki są różne od tych, które kierują mężczyznami. Nie zapominajmy bowiem o tym, że kobiety inaczej od mężczyzn odczuwają emocje i są bardziej na nie podatne, więc negatywne doświadczenia w życiu mogą odcisnąć na nich większe piętno.

Często też kobiety sięgają po wino czy słodkie likiery jako pomoc w rozluźnieniu się i odpoczynku po ciężkim dniu spędzony na pracy i opiece nad domem.

Kobiety piją w ukryciu

współuzależnienie od alkoholuKobiety o wiele częściej niż mężczyźni ukrywają się ze swoimi problemami z alkoholem. Z czego to wynika? Duże znaczenie ma tutaj presja społeczeństwa. Fakt, że mężczyzna codziennie po pracy sięga po kilka piw nie jest odbierany tak negatywnie, jak gdyby robiła to kobieta. W opinii społecznej bowiem kobiecie picie nie przystoi, a tym bardziej upijanie się. Za to mężczyzna, nawet jeśli jest alkoholikiem, ale nie sprawia większych problemów, jest raczej akceptowany. Jeszcze gorszą opinią cieszą się pijące matki, które według wielu osób nie potrafią zająć się dzieckiem, więc powinny picia się wstydzić.

Poza tym wiele kobiet nie chce pokazywać swoich słabości innym, a przecież szukanie ucieczki od kłopotów w alkoholu jest słabością.

To, że kobiety ukrywają się z piciem, jest bardzo kłopotliwe, bo ciężko u nich zauważyć pierwsze objawy alkoholizmu. Zazwyczaj problem wychodzi na światło dzienne dopiero wtedy, kiedy jest bardzo zaawansowany, a regularne picie wywarło już ogromny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne.