Związek z alkoholikiem – czy związek ma szansę przetrwać?

Emocje a alkohol 0 comments

Gdy ukochana osoba popada w alkoholizm, dalsze wspólne mieszkanie traci sens. Dlaczego? Co sprawia, że terapia alkoholowa jest jedynym ratunkiem dla związku?

W SYPIALNI

Nie chcę, żeby sztucznie pojęto odwoływanie się do seksu jako fundamentu związku zaraz na początku artykułu. Współżycie to jedna z praktyczniejszych form uczucia, a te łatwiej wykazać niż straty moralne.

Dlatego wróćmy do sypialni. Partner osoby uzależnionej ma swoje potrzeby, wymagania, pragnienia. Naturalnie chce uprawiać seks. Jednak często czuje się sfrustrowany, ponieważ alkoholik… ma znaczące problemy z libido.

U mężczyzn na przykład regularne spożywanie alkoholu znacząco zmniejsza ruchliwość plemników. Co więcej, odbiera ochotę na współżycie! Nawet jeśli wcześniej uzależniony pragnął swojej kobiety, nie będzie w stanie doznać erekcji. Alkoholizm w sypialni oznacza wstydliwą porażkę.

NA CO DZIEŃ

Chory jest wybuchowy, sfrustrowany, agresywny. Coraz częściej podnosi rękę na rodzinę. Nic dziwnego! Czuje się niepewnie, ponieważ nie jest w stanie poradzić sobie nawet z własnym życiem. Nie kontroluje ilości spożywanego alkoholu, dlatego wymaga profesjonalnej pomocy.

My również! Nie bądźmy biernymi ofiarami przemocy fizycznej i psychicznej. W niemalże każdej gminie funkcjonuje poradnia do spraw uzależnień, w której możemy umówić się na psychoterapię. Być może rozmowa ze specjalistą pozwoli przejrzeć partnerowi na oczy.

NIEUSTANNA WALKA

Związek z alkoholikiem nie będzie przyjemny. Powoli oplecie swoimi czarnymi mackami również partnera (współuzależnienie) oraz dzieci (syndrom DDA). Cała rodzina cierpi z powodu nałogu, dlatego terapia alkoholowa powinna być przeprowadzana wspólnie.

Jeśli jednak chory nie wyraża na nią zgody – odejdźmy. Nie warto marnować sobie życia dla kogoś, kto woli butelkę od rodziny. My także zasługujemy na szczęście! Poza tym, opuszczenie przez rodzinę będzie szokującym wynikiem nałogu. Ukochany zupełnie się stoczy, albo… pozbiera resztki dawnego siebie. I spróbuje przeciwstawić się chorobie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

twenty − 17 =