Dlaczego uzależniony nie chce się leczyć?

Alkoholizm 0 comments

Problem alkoholowy dotyka coraz większą liczbę osób na całym świecie. Wpływ na to ma rozwój obecnego świata. Bardzo szybkie tempo życia, pogoń za dobrami materialnymi i ciągły stres sprawiają, że ludzie często szukają ukojenia w alkoholu. Najczęściej początki alkoholizmu są bardzo niewinne i same objawy choroby są dość nieoczywiste, przez co wiele osób może nie zdawać sobie sprawy ze swojego uzależnienia. Jakie są fazy uzależnienia od alkoholu? Jak rozpoznać czy borykamy się z problemem alkoholowym? Dlaczego uzależniony nie chce się leczyć? Odpowiedzi na wyżej postawione pytania znajdziesz w tym artykule.

Fazy uzależnienia od alkoholu

Warto mieć świadomość tego, że alkohol, podobnie jak narkotyki, jest substancją psychoaktywną, co oznacza, że uzależnia ona nasz układ nerwowy, powodując uzależnienie. Samo uzależnienie określa się natomiast jako chorobę mózgu, która polega na kompulsywnym używaniu jakiejś substancji, pomimo świadomości jej negatywnych skutków. Uzależnienie od alkoholu może przybierać cztery fazy.

Pierwszą z nich jest faza wstępna, czyli faza, w której najczęściej większość osób nie zdaje sobie sprawy z problemu. Jest to po prostu okazjonalne spożywanie alkoholu i czerpanie satysfakcji z tej czynności. Faza wstępna może trwać przez wiele lat, zanim choroba przejdzie w kolejne stadium.

Kolejną fazą uzależnienia jest tzw. faza ostrzegawcza, która polega na tym, że okazjonalne spożywanie alkoholu zamienia się w szukanie okazji do tego, by się napić. Wówczas każda okazja staje się tą odpowiednią.

Trzecią fazą jest faza krytyczna, która polega na tym, że uzależniona osoba traci kontrolę nad piciem, zaniedbując swoje obowiązki oraz relacje rodzinne. Ostatnią fazą jest z kolei faza przewlekła, która polega na występowaniu tzw. ciągów alkoholowych.

Dlaczego uzależniony nie chce się leczyć?

Jeśli ktokolwiek z naszych bliskich boryka się z problemem alkoholowym, zdecydowanie najtrudniejszym etapem będzie zmotywowanie go do podjęcia leczenia. Osoba chora wypiera wówczas występowanie choroby, ponieważ w mózgu uruchamia się mechanizm iluzji i zaprzeczeń. Alkoholik zaczyna odczuwać wówczas strach przed odstawieniem alkoholu oraz szuka wszelkich argumentów przemawiających za tym, że nie warto zmieniać dotychczasowego stanu rzeczy.

Więcej informacji na temat uzależnienia alkoholowego można znaleźć na stronie https://www.alkoholizm.org.pl/kiedy-wpadasz-w-nalog-fazy-uzaleznienia-od-alkoholu/

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

19 − four =