Jak wyglądają początki alkoholizmu?

Alkoholizm 0 comments

Alkoholizm jest bardzo poważną i destrukcyjną chorobą. Niszczy życie uzależnionego, a także dotyka jego rodziny oraz przyjaciół. Ciężko jest jednoznacznie zidentyfikować początki alkoholizmu, ponieważ nie istnieją żadne sztywno określone ramy, które mogłyby w tym pomóc.

Czym jest alkoholizm?

Każdy człowiek jest inny, a do tego inaczej reaguje na konkretne używki. Nie ma również określonej dawki alkoholu, od której można powiedzieć, że uzależnienie się zaczyna. Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że nie istnieją także bezpieczne dawki alkoholu, ponieważ zawsze mogą wystąpić negatywne konsekwencje dla zdrowia. Postęp w kierunku alkoholizmu w dużej mierze zależy od cech indywidualnych, dlatego u każdego może to się przedstawiać trochę inaczej. Można śmiało powiedzieć, że bardzo powszechne jest picie alkoholu w Polsce. Badania tylko potwierdzają, że ponad 80% Polaków przyznaje się do okazyjnego picia. Najchętniej wybieranym alkoholem jest piwo, które pijemy z reguły w swoim domu. Nie trzeba nawet specjalnej okazji, żeby się napić. Wystarczy, że chcemy się zrelaksować i odprężyć. Oczywiście nie ma w tym nic złego, jeżeli w piciu alkoholu zachowany jest umiar. Gdy pijemy coraz więcej i częściej to wtedy pojawia się problem.

Początkowe fazy alkoholizmu bardzo trudno jest zauważyć. Dlatego też do uświadomienia sobie problemu, często potrzebna jest specjalistyczna pomoc. Na stronie ośrodka terapii uzależnień https://alkoholizm.org.pl/czy-jestem-alkoholikiem-jesli-sie-wahasz/ można znaleźć wskazówki, jak rozpoznać chorobę alkoholową.

Jak pomóc alkoholikowi?

Należy również pamiętać, że tolerancja na alkohol bardzo szybko się zwiększa i po pewnym czasie potrzebujemy coraz większych dawek. Warto wspomnieć, że alkoholizm jest bardzo silną potrzebą spożywania alkoholu. Alkoholik odczuwa rozdrażnienie, a także narastający niepokój. Warto dodać, że bardzo ciężko jest samodzielnie wyjść z nałogu bez niczyjej pomocy. Z reguły potrzebna jest wielomiesięczna terapia, w czasie której zachowana jest abstynencja. Zespół abstynencki to dokuczliwe objawy, które pojawiają się u osoby uzależnionej, gdy alkohol przestaje działać. Jednak niezwykle trudne do wychwycenia są pierwsze objawy alkoholizmu. Osoby uzależnione często nie widzą, że mają jakiś problem i nie dopuszczają takich myśli do siebie. Sytuacja staje się poważna, gdy często zdarza się upijać w samotności.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

14 − 4 =