Jak objawia się nawrót uzależnienia?

Bez kategorii 0 comments

Ludzie z jednej strony są bardzo silnymi jednostkami – inteligentni, tworzący nowe technologie, wymyślający leki ratujące ludzkość. Z drugiej strony człowiek jest istotą niezwykle słabą i, nierzadko, przejawia się to w popadaniu przez niego w przeróżne nałogi. Jednym z trudniejszych do pokonania nałogów jest alkoholizm. Chyba nikt, kto nie miał do czynienia z alkoholikiem osobiście, bądź sam nie popadł w nałóg, nie jest w stanie stwierdzić jak potężne jest przywiązanie do picia.

Jakie są fazy alkoholizmu?

Zapadanie w nałóg nie wydarza się z dnia na dzień. Są to niekiedy długie lata, kiedy w naszym życiu alkohol zaczyna nabierać coraz to większej roli. Pierwsze stadium – faza prealkoholowa – jest praktycznie niezauważalna dla ludzi z zewnątrz. Chory korzysta z każdej możliwej okazji, aby sięgnąć po trunki, nie pije jednak samotnie i nadal się kontroluje. W fazie ostrzegawczej zaczyna popijać samotnie, traci świadomość w stanie upojenia. Kolejne dwie fazy – krytyczna i chroniczna – są już najgorszą możliwą formą nałogu. Niekiedy, po wyleczeniu następuje jednak jeszcze jedno stadium, równie groźne – nawrót uzależnienia od alkoholu.

Objawy nawrotu uzależnienia – gdzie szukać pomocy?

Dlaczego nawrót uzależnienia może być gorszy niż sam nałóg? Może tak się zdarzyć, ponieważ ludzie, którzy ulegają ponownie pokusie napicia się, tracą tym samym wiarę we własne możliwości. „Skoro wyszedłem z nałogu i do niego powróciłem to na pewno nic nie jestem wart i już na zawsze pozostanę alkoholikiem”- z pewnością takie myśli kłębią się w głowie byłego alkoholika, który znów, nawet jednorazowo się napił. Objawy nawrotu uzależnienia można jednak rozpoznać wcześniej, niż zanim dojdzie do sięgnięcia po kieliszek. Pojawiają się one kiedy człowiek zaczyna myśleć starymi schematami. Były alkoholik, który odstresowywał się kieliszkiem wina wieczorem, po ciężkim dniu pracy znowu może pomyśleć „Jak dobrze byłoby teraz wypić jedno piwko”. To pierwszy sygnał nawrotu schematu myślenia, który wpędził go w alkoholizm. W tej sytuacji niezwłocznie należy wrócić na terapię.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sixteen − twelve =