Jak wygląda życie z osobą uzależnioną od alkoholu?

Alkoholizm to choroba, której skutki odczuwa nie tylko osoba, która na nią cierpi, ale też jej bliscy. Oni cierpią z tego powodu nawet mocniej, toteż życie z alkoholikiem na pewno nie jest łatwe.

Najczęstsze problemy

Alkoholik myśli tylko o tym, by się napić i nic nie jest dla niego tak ważne. Nieraz więc można spotkać się z zawalaniem przez niego ważnych spraw i nieodpowiedzialnymi zachowaniami. Kiedy już uzależniony nie może się kontrolować, może wsiadać pijany za kierownicę czy wybierać się w takim stanie do pracy. Nie można więc już na nim polegać i większość obowiązków spada na inne osoby. Powszechne także wśród osób uzależnionych są problemy z pracą – nieraz traci się ją wskutek nałogu – a także z pieniędzmi. Nie można mieć złudzeń. Kiedy wyśle się alkoholika po zakupy, może on za pieniądze przeznaczone na jedzenie dla rodziny kupić dla siebie alkohol. W posuniętym stadium choroby alkoholicy działają też nieracjonalnie i mogą stwarzać zagrożenie na przykład wywołania pożaru czy innego nieszczęścia, nieraz więc potrzebna jest nieustanna kontrola, co jest wykańczające dla rodziny. Jest to też oczywiście pasmo ciągów alkoholowych i okresów przerwy, w czasie których bliscy mają nieśmiałą nadzieję, że to już koniec. Jednak nigdy tak nie bywa.

Współuzależnienie

Życie z alkoholikiem wywiera ogromnie negatywny wpływ na wszystkie osoby, niektórzy więc nie wytrzymują tego i decydują się odejść. Nie zawsze jednak jest to dobre rozwiązanie, warto najpierw postarać się namówić uzależnionego na leczenie alkoholizmu, nawet pod groźbą odejścia. Jednocześnie też trzeba myśleć o sobie. Nieraz osoby bliskie, które są współuzależnione, także potrzebują terapii. Ogromny wpływ alkoholizm rodziców ma na dzieci, które w dorosłym życiu mogą przejawiać syndrom DDA, objawiający się między innymi niemożnością nawiązywania zdrowych relacji z ludźmi. Nieraz też życie z alkoholikiem powoduje, że również wpada się w uzależnienie od alkoholu, czy to w przypadku partnerki, czy dorosłych dzieci alkoholika.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

seventeen + 3 =