Prywatny odwyk alkoholowy – czy warto?

Alkoholizm 0 comments

Gdy w rodzinie pojawia się uzależnienie od alkoholu, cierpią wszyscy jej członkowie. Dla osoby uzależnionej jest to oczywiście bardzo poważny problem zdrowotny – długotrwałe spożycie alkoholu w nadmiernych ilościach ma przecież wyniszczające skutki dla ludzkiego organizmu. Uzależnienie od alkoholu niesie też jednak ze sobą dotkliwe konsekwencje na innym poziomie – dramatycznemu pogorszeniu ulegają stosunki społeczne chorego, w tym przede wszystkim relacje z najbliższą rodziną.

Choroba alkoholowa

Należy wyraźnie podkreślić, że leczenie alkoholizmu jest leczeniem choroby – i jako takie wymaga pomocy specjalisty. Czy próbowalibyśmy o własnych siłach wyleczyć złamaną rękę albo wrzody? Oczywiście nie – wiemy przecież, że wymaga to profesjonalnej diagnozy i stosownej terapii. Tak samo należy podejść do choroby alkoholowej – leczenie alkoholizmu musi odbywać się pod okiem wykwalifikowanych specjalistów. Z ich pomocy skorzystać można w dwojaki sposób – zgłaszając się do państwowej poradni lub też decydując się na prywatny odwyk alkoholowy. Zaletą pierwszego rozwiązania jest oczywiście jego nieodpłatny charakter, nie powinno to być jednak jedyną przesłanką naszej decyzji. Odwyk w prywatnej placówce ma bowiem swoje niezaprzeczalne zalety, które z pewnością warto wziąć pod uwagę.

Prywatna terapia

Pierwszym niezwykle istotnym kryterium jest czas oczekiwania na terapię. Niestety w przypadku terapii organizowanych i opłacanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia z dużą dozą prawdopodobieństwa będziemy musieli trochę poczekać – potrzebujących jest zazwyczaj wyraźnie więcej niż miejsc. Niestety, długie oczekiwania na miejsce może sprawić, że stan chorego się pogorszy, a wola wyjścia z nałogu osłabnie. Co więcej, może zdarzyć się tak, że znajdująca się w naszym regionie placówka, do której skieruje nas Fundusz, nie będzie na najwyższym poziomie, a stosowana tam terapia nie wystarczy, by pomóc nam wyjść z uzależnienia. W osobie chorej zrodzić to może frustrację i osłabić wiarę w możliwość pokonania nałogu. Decydując się prywatny odwyk alkoholowy możemy sprawdzić różne opcje i zdecydować się nawet na placówkę na drugim końcu kraju – jeśli tylko może ona pochwalić się udokumentowanymi sukcesami na polu leczenia choroby alkoholowej. Nawet jeśli terapia ta jest płatna, będą to z pewnością dobrze zainwestowane pieniądze – inwestujemy bowiem w swoje zdrowie, a co za tym idzie – w dobrobyt i przyszłość naszej rodziny.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

seventeen − 9 =