Na czym polega odtrucie alkoholowe?

Alkoholizm 0 comments

Alkohol ma wiele składników toksycznych, które mają negatywny wpływ na zdrowie nawet jeśli trunki spożywa się w umiarkowanych ilościach – powodują między innymi śmierć komórek mózgowych. Gdy zaś spożywa się go często i w dużych ilościach, co ma miejsce w przypadku osób uzależnionych, dochodzi do wielu negatywnych skutków, mających związek z obciążeniem organów wewnętrznych oraz kumulowaniem się toksyn w organizmie. Nawet gdy wówczas nie dojdzie do zatrucia alkoholowego, czyli sytuacji zagrażającej i zdrowiu, i życiu, często wykonuje się detoks, czyli odtrucie alkoholowe. Jest to często pierwszy krok w rozpoczęciu terapii.

Na czym polega odtrucie alkoholowe?

Bardzo istotne jest, by odtrucie przebiegało pod okiem wykwalifikowanego personeli, najlepiej lekarza, który dopiero podawane w postaci kroplówki środki do stanu zdrowia pacjenta (liczy się jego ogólny stan, posiadane choroby itp.). Preparaty, jakie wprowadza się do organizmu pacjenta, mają na celu wzmocnienie organizmu, wypłukanie z niego resztek substancji toksycznych (co skutkuje też wytrzeźwieniem) oraz, co bardzo ważne, uniknięciem objawów zespołu abstynencji, czyli odstawienia alkoholu. Jest to bardzo ważna korzyść, mająca znaczenie zwłaszcza w przypadku tzw. ciągu, gdyż nagłe odstawienie alkoholu po dłuższym czasie spożywania go w dużych ilościach może być nawet zagrożeniem dla życia! Poza tym objawy zespołu abstynencyjnego są niezwykle nieprzyjemne. Dotyczą strony fizycznej, jak drżenie mięśni, biegunka, jak i psychicznej. Pacjent może mieć halucynacje i stany lękowe – nieraz pod ich wpływem wykazuje agresję wobec swojego otoczenia albo podejmuje próbę samobójczą. Odtrucie alkoholowe pozwala więc łagodnie przejść ze stanu upojenia alkoholowego w stan trzeźwości.

Oczywiście detoksowi można poddać się nie tylko wtedy, gdy chce się już zacząć walkę z nałogiem. Decydują się na to też osoby, które czują się bardzo źle czy też dbają o to ich bliscy – niektóre ośrodki terapii uzależnień oferują takie usługi w domu pacjenta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sixteen − two =